Ağır Bakımda Araçta Neler Değişir?

Ağır Bakımda Araçta Neler Değişir?

Ağır bakım,  aracı detaylı olarak incelemeye almaktadır.  Bu bakım sırasında;

1.  Araç genel bir bakıma sokulur.  Silecekler, far ayarları diğer ayarlar kontrol edilir. 

2.  Aracın fren balatalarının  kontrolü sağlanır,  değiştirilir,

3.  Fren diskleri kontrol edilir.

4. Balata ve debriyaj seti kontrol edilir.

5.  Şanzıman yağı değiştirilir. 

6.  Duruma göre  triger seti,  değiştirilir.

7.  Periyodik bakımda sunulan bütün hizmetler,  ağır bakım sırasında da gerçekleşir.

8.  Süspansiyon sistemi kontrol edilir ve değişecek parçalar varsa  değiştirilir.

9.  Yağ sızıntısı ve gerekli contalar  değiştirilir.

10. Kaçak kontrolü yapılır.

11. Aracın elektrik aksanı  ayrıntılı bir şekilde kontrol edilir.

Ümranite oto servis çalışmalarımız uzman personellerimizin aracınızı teslim alarak sorunsuz bir Ümraniye araç genel bakım ve onarımı sunarak sizleri bölgemizde en iyi servis olarak hizmet sunmayı hedeflemekteyiz.

Ağır Bakımda Araçta Neler Değişir?

Ağır Bakım Nedir?

Ağır Bakım Nedir?

Aracı uzun yıllar kullanmak isteyen araç sahipleri,  araç bakım hizmetlerini düzenli olarak yaptırmalıdır.  Araçlar için gerekli olan 2 temel bakım vardır.  Bunlar;

1. Ağır bakım

2.  Periyodik bakım

Periyodik bakım,  ağır bakım hizmetlerine göre daha yüzeysel bir şekilde yapılmaktadır.  Çünkü periyodik bakım,  senede bir defa yaptırıldığı için canlılığını korumaktadır.  Periyodik bakım sırasında,  filtrelerin değiştirilmesi ve  sistemlerin kontrol edilmesi gibi daha basit  işlemler vardır.  Periyodik bakım,  pek çok açıdan  aracı kontrol etmektedir.  Bu sebeple gereklidir. 

Ağır bakım,  çok kilometre  yapmış araçlarda detaylı bir şekilde yapılmaktadır.  Periyodik bakımda olduğu gibi  pek çok test yapılır.  Ve değişmesi gereken parçalar değişir.  Düzenli aralıklarla periyodik bakım yaptıran araç sahipleri,  ağır bakım  hizmeti sırasında herhangi bir sorun yaşamayacaktır. 

Ağır Bakım Nedir?

Ağır Bakım Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ağır Bakım Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bir araca yapılan ağır bakımlar,  aracın marka- modeline göre  değişiklik göstermektedir.  Araçta bulunan  kılavuzda bu süreler mevcuttur.  Eğer araba ikinci else ve  kitapçık yoksa  en yakın oto servisten  gerekli bilgiler  öğrenilebilir.

Periyodik bakımların  hizmet aralığı  ağır bakıma göre daha sıktır.  Ağır bakımın kaç kilometrede ve ne şekilde yapılacağı  aracı kullanma sıklığına ve modeline göre değişmektedir.  Genel anlamda ağır bakımın,  90 bin km arasında yapılması tavsiye edilmektedir.  Düzenli aralıklarla periyodik bakım ve ağır bakım hizmetleri takip edilmelidir.  Bu aracın daha canlı ve dinamik bir performans göstermesi için gereklidir. 

Ağır Bakım Ne Zaman Yapılmalıdır?

Arabanın Ağır Bakımları Nelerdir?

Arabanın Ağır Bakımları Nelerdir?

Araçlarınızın uzun ömürlü olması ve güvenilir bir sürüş deneyimi sunması için ağır bakımlar kritik bir öneme sahiptir. Bu bakımların teme amacı; aracın performansını muhafaza etmek, güvenliği artırmak ve olası arızaların önüne geçmektir. 

Ağır bakımların periyotları ekseriyetle belirli kilometre aralıklarında veya aracın kullanım koşullarına bağlı biçimde belirlenir.  Aracınızın genel performansı için yapılması gereken ağır bakımlar arasında aşağıdaki başlıkları sayabiliriz:

 
Motor Bakımı: Motor, aracın en önemli parçasıdır ve düzenli olarak detaylı kontrollerinin yapılması şarttır. Bu kontroller içerisinde, aşınan ya da hasar gören parçaların değişimi, motor yağı ve yağ filtresinin değişimi gibi bir dizi işlem bulunur. 

 
Şanzıman Bakımı: Şanzıman yağının gerektiğinde değişiminin yapılması, parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak daha pürüzsüz bir vites geçişi sağladığı için, şanzımanların düzenli olarak yağ değişimi ve filtre değişimi yapılmalıdır. 

 
Fren Sistemi Bakımı: Fren sisteminin her bir unsurunun kontrolü, temizlenmesi ve gerekirse değişimi oldukça büyük bir önem taşır. Aracın güvenli bir şekilde durabilmesi için fren sisteminin bakımı elzemdir.

 
Süspansiyon ve Direksiyon Kontrolü: Süspansiyon sistemi, aracın yol tutuşunu önemli ölçüde etkiler, bu yüzden de amortisörler, yaylar ve bağlantı kolları düzenli biçimde kontrol edilmelidir. 

 
Bunlara ek olarak egzoz sisteminin kontrolü de oldukça önemlidir. Bahsi geçen ağır bakımların uzman bir servis tarafından düzenli periyotlarla yapılması, aracınızın ömrünü uzatıp güvenliği artırırken uzun vadede yüksek masrafların önüne geçilmesine de olanak tanır.
 

Arabanın Ağır Bakımları Nelerdir?