Amortisör Nedir? Amortisör Ne Zaman Değiştirilir?

Amortisör Nedir? Amortisör Ne Zaman Değiştirilir?

 Amortisör, aracın tekerleklerinin yukarı aşağı hareketlerini sağlayan ve kontrol eden bir  süspansiyon sistemidir. Amortisörler, şok emilimi sağlasa da bu işi çoğunlukla yaylar gerçekleştirmektedir. Amortisörler, aracın gövdesinin sabit durmasını sallayarak yola sıçramasını engellemektedir. Yayların yalnız başına gerçekleştirdiği dengesiz ve aşırı yaylanmaları kontrol altına alarak konforlu bir sürüş yaşamaya olanak tanımaktadır.

Amortisör Nedir? Amortisör Ne Zaman Değiştirilir?

Amortisör bileşenleri nelerdir?

Amortisör bileşenleri nelerdir?

Amortisör, aracın çalışmasını sağlayan elemanlardan biridir. Kendi başına bir yedek parça olarak alınabilen amortisörlerin, montaj sırasında bağlandığı elemanlar vardır. Bu elemanları bilmek ve tanımak önemlidir. Amortisör bileşenleri;

  1. Amortisör takozu
  2. Amortisör toz lastiği
  3. Amortisör burcu
  4. Helezon yayları
Yukarıdaki parçalar birleşerek amortisör sistemini oluşturmaktadır. Herhangi birinin eksik olması amortisörün düzgün çalışmamasına yol açmaktadır. 

Amortisör bileşenleri nelerdir?

Amortisör Çeşitleri Nelerdir?

Amortisör Çeşitleri Nelerdir?

Teknoloji sürekli gelişmektedir. Teknolojinin gelişmesi özellikle araç sanayisinde farklı yedek parçaların oluşmasına ve kullanılmasına olanak tanımıştır. Aracın en önemli parçalarından biri olan amortisör sistemi de  bu gelişmelerden nasibini almaktadır. Marka modele göre değişik çeşitlerde üretilen amortisörler, yenilik konusunda gelişme kaydetmiştir. Günümüzde kullanılan amortisör çeşitleri;

  • İkiz tüp
  • Mono tüp
  • Gaz dolu mono tüp
  • Dâhili tüplü tip

Amortisör Çeşitleri Nelerdir?

Amortisör Ne Zaman Değiştirilir?

Amortisör Ne Zaman Değiştirilir?

Amortisörlerin kullanım süresi oldukça fazladır. Yapı bakımından uzun süreli kullanımı kaldıracak şekilde üretilmiştir. Amortisörlerin bozulması veya değiştirilmesi için  pek çok sebep vardır. 
Öncelikle amortisörler için belirlenen bir değişim süresi yoktur. Amortisörler işlevlerini kaybettikleri zaman  değişime ihtiyaç duymaktadır. Değiştirilmeyen amortisörler, aracı performans açısından olumsuz etkilemektedir. 

Aracın amortisör sisteminde  yaşanan bir arıza, araç sahibi tarafından kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Araç seyir halinde kontrolsüz bir şekilde zıplıyor ve bu eylemi uzun süre boyunca yapıyorsa amortisörlerin değiştirilme zamanı gelmiş demektir. 

Amortisör bozuk olmasa bile uzun süre kullanıldıysa mutlaka yenilenme görmelidir. Uzun süreli kullanılan bir amortisörün değiştirilmesi aracın performansını olumlu anlamda etkilemektedir. 
Aracın viraja girişi, yol tutuşu frenleme dengesinde yaşanan değişimler gözle görülür bir şekilde tespit edildiği zaman amortisör değişimi yapılmalıdır. Ancak bu bakım yetkili bir servis üzerinden alınmalıdır. 

Amortisör Ne Zaman Değiştirilir?