Egzoz Emisyon
Diğer Hizmetler

Egzoz Emisyon

Araçlardan çıkan egzoz, havanın kirlenmesine sebep olmaktadır. Bu hava kirliliğini azaltmak için egzoz emisyon ölçümleri yapılır.

Havada bulunan bu kötü gazları en alt  seviyeye indirmek ve çevreyi korumak adına  bu testler yapılmaktadır.  Ümraniye Egzoz emisyon  ölçüm testi, araç bakım servisinde  kolay bir şekilde yapılan ölçümlerden biridir.  Bu sebeple her araç sahibi,  kolaylıkla bu hizmete ulaşabilir.

Egzoz Muayene Ne Kadar Geçerlidir?

Hava kirliliğini önlemek adına yapılan bu uygulama ile araçlar belirli testlere sokulmaktadır. Bu hizmeti uygulamaya geçiren  Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır.  Bu hizmet kapsamında  hem çevre hem de hava kirliliği  biraz olsun önlenmektedir.  Egzoz gazı emisyon  denetimi kapsamında, muayene yaptırmayan araç sahiplerine  cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. 

Egzoz muayene geçerlilik süresi, araçların türlerine göre değişmektedir.  Resmi motorlu otomobiller ve binek otomobiller için belirlenen süre  3 yaş sonu ve sonrası için her  2 senede bir  takibi yapılmaktadır.  Diğer  taşıtlar için  1 yaş sonu ve sonrası için her yılda bir denetim takibi istenmektedir.  Bunun yanında bazı araçlar trafikte,  egzoz muayenesi  denetiminden muaftır.  Egzoz muayene ile ilgili ayrıntılı bilgiler  düzenli yapılan bakımlar sırasında,  servis üzerinden öğrenilmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri trafiktir.  Trafiğin hava kirliliğine  yol açtığı bilinmektedir.  Hava kirliliğinin ölçülmesi için  egzoz emisyon testi yapılmaktadır.  Bu test ile  havanın kirlenmesine sebep olan gazların, vermiş olduğu zararı en aza indirmek amaçlanmaktadır.  Bu uygulamanın hayata geçmesi  araçların  aktif olduğu alanlardaki  bitkiler ve insanlar olmak üzere  birçok canlının  olumsuz etkilenmesini  önlemektedir.  Daha sağlıklı bir yaşam için bu ölçümler ve bakımlar  düzenli aralıklarla takip edilmelidir.  Bu ölçümlerin önemini şuradan anlamak mümkündür.  Tüm araç sahiplerinin yaptırması zorunlu kılınmış bir uygulamadır. Ümraniye motor tamir servisi ve Ümraniye egzoz emisyon çalışmalarımız için hemen bizlere ulaşabilirsiniz.


Egzoz Emisyon Ölçümü Muayeneden Önce Mi Yapılmalıdır?

Egzoz emisyon ölçümü,  zorunlu bir bakımdır.  Bu sebeple periyodik bakımlar  sırasında  egzoz ölçümünün de yapılması gerekir.  Herhangi bir trafik kontrolünde,  ölçüm yapılmayan araçlara para cezası  uygulanmaktadır.  Bu sebeple egzoz emisyon ölçüm testini  muayeneden önce yaptırmak gereklidir. Düzenli olarak yaptırmak hava kirliliği adına yapılacak en büyük duyarlılıklarda biridir.

İlgili Konular

Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

Abs Beyni Tamiri

Rehbere git
Abs Beyni Tamiri
Benzinli Araba Kaç Bin KM’ de bakım yapılır?

Benzinli Araba Kaç Bin KM’ de bakım yapılır?

Periyodik bakımların düzenli olarak yapılması aracın performansı ve uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir. Kilometrelere göre yapılan bu bakımların düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Araç belirlenen kilometreyi doldurmadığı takdirde yıl içerisinde bir defada olsa periyodik bakıma girmelidir. Bu oluşabilecek sorunların tespiti açısından son derece önemlidir. Bunun yanında benzinli araçlar;

Rehbere git

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?

Kış mevsimi zorlu hava şartlarıyla bilinmektedir. Bu hava şartlarını kaldırmak için kış lastiği üretilmiştir. Kış lastikleri bahar aylarında kullanılmamaktadır. Bunun sebebi lastiğin yapısında bulanan çekiş gücüdür. Yaz aylarında bu güç yakıt tüketimini artırmaktadır. Virajlı ve kaygan yollarda aracı savrulmaya ve hatta takla atmaya kadar götürmektedir. Bu sebeple kış lastiğinin yaz aylarında takılması doğru değildir.

Rehbere git
4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?