Eskimiş Bujiler Araca Zarar Verir Mi?

Eskimiş Bujiler Araca Zarar Verir Mi?

Buji, motorun çalışmasına yardım eden ve ateşleme görevinden sorumlu en önemli aksandır. Bujinin eskimesi, sadece motora değil aracın genel performansını da olumsuz şekilde etkilemektedir.  Çünkü aracın her aksanı birbiriyle bağlantılı olarak çalışmaktadır. Herhangi bir aksanın arızalanması diğer bölümlerinde olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır.  Bu anlamda eskiyen bujiler, özellikle aracın devrinin düşmesine ve yüksek hızlara çıkmamasına sebep olmaktadır. 
Araçta meydana gelen buji sorunlarında  mutlaka servise başvurulmalıdır. Buji sorunlarının ertelenmesi motorun yorulmasına ve aracın diğer aksamlarının da bozulmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda  aracın düzgün çalışabilmesi için düzenli aralıklarla buji kontrolü yaptırılmalıdır. 

Eskimiş Bujiler Araca Zarar Verir Mi?

Bujinin Eskidiğini Gösteren Belirtiler Neleridir?

Bujinin Eskidiğini Gösteren Belirtiler Neleridir?

Araçtaki herhangi bir aksam bozulduğu zaman kendini mutlaka belli etmektedir. Çünkü aksamlar birbirleriyle bağlantılı olarak çalışmaktadır. Bujinin eskimesi,  kendini gizleyen bir sorun değildir. Buji sorunu yaşayan bir araç, artık eskisi gibi çalışmamaktadır. Bu durumda da araçta  bir sorun meydana geldiği belli olmaktadır. Araçta oluşan hasarın bujiden kaynaklandığının belirtileri aşağıda verildiği şekildedir;

1. Motorun zorlanarak çalışması
2. Gaza basıldığında aracın çalışmaması
3. Motordan değişik sesler gelmesi
4. Motorun tekleme yapması
5. Ateşleme sorununun ortaya çıkması
6. Buji arızalanması  genel olarak rölanti sorunu ile ortaya çıkmaktadır.  Araç,  bu durumda  yüksek hızlara çıkmamak ile birlikte  devir kaybetmektedir. 

Yukarıda oluşan belirtileri biri veya birkaçı aracınızda varsa araç mutlaka servise götürülmelidir.

Bujinin Eskidiğini Gösteren Belirtiler Neleridir?

Buji Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji bakımı, genel anlamda 15 ile 40 bin km arasında yapılmaktadır. Ancak bu süre doldurulması gerekli bir süre değildir. Çünkü her araç birbirinden farklıdır. Her aracın kullanım sıklığı da birbirinden farklıdır. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda  herhangi bir hasar durumunda hemen servise gidilmelidir. 
 
Buji bakımı, periyodik bakımdan önce yapılmalıdır. Kilometre bazında bakılırsa buji bakımının süresi daha erkendir. Ancak periyodik bakımlar sırasında bujide oluşmuş veya oluşabilecek herhangi bir sorun tespit edildiğinde bakım işlemleri yapılmaktadır.  Burada dikkat edilecek nokta, araç sürekli kullanılmıyorsa bile yılda bir kere bile olsa buji bakımı almalıdır.

Buji Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?