Fren Onarım & Bakım

Fren Onarım & Bakım

Fren sistemi, aracın önemli aksanlarından biridir. Fren sisteminin, bakım ve onarım işlemleri de bu doğrultuda çok önemlidir.

Aracın dur ve kalk komutlarını yöneten bu sistemin düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Aracın ve sürücünün can güvenliği için araçta oluşan en ufak hasar ve arıza anında en yakın oto servis üzerinden, fren bakım ve onarım hizmeti alınmalıdır.

Fren Balata Isınma Sorunu

Fren balatası, fren sisteminin çalışmasını sağlayan yardımcı elamanlardan biridir. Günümüzde pek çok servis, fren balatası üretimini gerçekleştirmektedir. Fren balatasının kaliteli olması frenin, düzgün çalışması için gereklidir. Kalitesiz üretilen fren balataları, aracın yoğun kullanımına bağlı olarak aşırı ısınma sorununa yol açmaktadır. Aşırı ısınan fren balatası, fren disklerinin de ısınmasına yol açmaktadır. Bu ısınma sonucu diskler, eğilmeye ve işlevini yitirmeye başlamaktadır. Bu sebeple, fren balatalarında oluşan sorunlar, Ümraniye frenci hizmetlerimiz ile ertelenmeden onarılmalıdır. 

Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Genel anlamda fren bakım ve onarımı, 6 ay ile 1 yıl arasında yaptırılmalıdır. Fren bakımlarının, 3-4 senede bir yaptırılması tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü fren, aracın en önemli aksanlarından biridir. Bu sebeple bakım ve onarımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bakım konusu, tarih veya gün verilerek yapılan bir durum değildir. Her araç farklı çalışma performansına sahiptir. Aracı düzenli olarak kullanan araç sahibi, fren bakımını düzenli olarak yaptırmalıdır. Bunun yanında, araç sadece şehir içinde kullanılıyor ise yıl içerisinde mutlaka bir defada olsa bakıma girmelidir.
Araçlarda değişik sebeplerden dolayı arızalar meydana gelmektedir. Özellikle fren sisteminde meydana gelen arızalar, birbirleriyle bağlantılı olarak gerçekleşmektedir. Sorunun nerede olduğu bilinmeden, araç servis görmeden konuyla alakalı bilgi vermek doğru değildir.

Fren Diskleri Ne Sürede Değiştirilir?

Fren balataları, disklere sürtünerek aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Fren diskleri, yetkili firmanın vermiş olduğu kalınlık değerine ulaştığı zaman temizlenmelidir.  Temizliği yapılan diskte, düzelme meydana gelmediyse fren diskinin değiştirilmesi gerekir.
Herhangi bir sorun olmayan araç için, 80.000/100.000 km arasında fren disk değişimi yapılmalıdır. Bu değişimler ile araç, performans olarak canlanmakta ve yenilenmektedir. 

İlgili Konular

Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

Otomobil Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Rehbere git
Otomobil Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri
4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?

Kış mevsimi zorlu hava şartlarıyla bilinmektedir. Bu hava şartlarını kaldırmak için kış lastiği üretilmiştir. Kış lastikleri bahar aylarında kullanılmamaktadır. Bunun sebebi lastiğin yapısında bulanan çekiş gücüdür. Yaz aylarında bu güç yakıt tüketimini artırmaktadır. Virajlı ve kaygan yollarda aracı savrulmaya ve hatta takla atmaya kadar götürmektedir. Bu sebeple kış lastiğinin yaz aylarında takılması doğru değildir.

Rehbere git

Benzinli Araba Kaç Bin KM’ de bakım yapılır?

Periyodik bakımların düzenli olarak yapılması aracın performansı ve uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir. Kilometrelere göre yapılan bu bakımların düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Araç belirlenen kilometreyi doldurmadığı takdirde yıl içerisinde bir defada olsa periyodik bakıma girmelidir. Bu oluşabilecek sorunların tespiti açısından son derece önemlidir. Bunun yanında benzinli araçlar;

Rehbere git
Benzinli Araba Kaç Bin KM’ de bakım yapılır?