Klima Kompresörü Arızası Nedir?

Klima Kompresörü Arızası Nedir?

Klima kompresörü, araçların klima sisteminin en kritik bileşenlerinden biridir. Temel işlevi, soğutucu akışkanın gaz halinden sıvı haline dönüştürülerek basınçlandırılmasıdır.Araç içindeki havanın soğutulmasını sağlayan bu cihaz, arızalandığında klima sisteminin tamamen devre dışı kalmasına neden olabilir.
Klima kompresörü, klima gazını sıkıştırarak kondansöre gönderir. Burada soğutulan gaz, aracın iç mekanına serin hava üflenmesini sağlar. Klima kompresörü arızalandığında, bu döngü bozulur ve klima sistemi verimli çalışamaz. Arızanın ciddiyetine bağlı olarak klima tamamen devre dışı kalabilir veya performansı ciddi şekilde düşebilir. Bu sebeple araç klima sisteminde bir sorun hissedilirse ya da araç içi soğutmada sorunlar yaşanmaya başlanırsa bir oto servise başvurmakta fayda olacaktır.

Klima Kompresörü Arızası Nedir?

Klima Kompresörü Arızasının Nedenleri

Klima Kompresörü Arızasının Nedenleri

Klima kompresörlerinin düzgün çalışabilmesi için yağlama gereklidir. Yeterli yağlama olmadığında kompresör bileşenleri aşınır ve arıza kaçınılmaz olur. Soğutucu gazın eksilmesi veya kaçması, klimanın uzun süreli veya yüksek performanslı çalışması, kompresörün düzgün çalışmasını engeller ve aşırı ısınmasına neden olabilir. Elektrik bağlantılarındaki sorunlar veya arızalı sigortalar ile iç bileşenlerdeki aşınma veya dış darbeler de kompresörün çalışmamasına neden olabilir.

Klima Kompresörü Arızasının Nedenleri

Klima Kompresörü Arızasının Belirtileri

Klima Kompresörü Arızasının Belirtileri

Klima sistemi yeterince soğutma yapmıyorsa, soğutma performansında azalma söz konusu ise araçta klima kompresörü arızası olabilir. Aynı zamanda kompresör çalışırken gelen garip sesler, tıkırtı, vuruntu veya gıcırtı gibi klimadan gelen anormal sesler de iç bileşenlerinde bir sorun olduğunun habercisidir.
Kompresör debriyajı devreye girmiyorsa, klimada elektriksel bir arıza veya mekanik bir problem olabilir. Klima sistemindeki düşük basınç ile kompresörün çalışmaması da klima kompresörü arıza belirtileri arasında yer almaktadır.

Klima Kompresörü Arızasının Belirtileri

Klima Kompresörü Nasıl Onarılır?

Klima Kompresörü Nasıl Onarılır?

Klima kompresörü arızası uzman oto servisler bünyesinde yapılması gereken oto arıza çeşitlerinden biridir. Klima kompresör arızasının kesin nedenini belirlemek için profesyonel bir teknisyenin arıza teşhisi yapması gerekmektedir. Elektriksel bağlantılar, soğutucu gaz seviyesi ve mekanik bileşenler kontrol edildikten sonra, gaz seviyesi kontrolü ve dolumu sürecine geçilmektedir.  Soğutucu gaz seviyesi düşükse, gaz dolumu yapılmalı ve kaçaklar kontrol edilmelidir. Kompresör yağ seviyesi kontrol edilmeli ve gerekirse yağ eklenmeli varsa sigortalar, röleler ve bağlantılar kontrol edilerek arızalı parçalar değiştirilmelidir. Eğer kompresör mekanik olarak hasar görmüşse veya tamir edilemeyecek durumdaysa, yeni bir kompresör ile değiştirilmelidir.
Klima kompresörünün ömrünü uzatmak için:
Klimanızın düzenli bakımını yaptırın.
Klimanızın aşırı yüklenmemesine dikkat edin.
Klimanızın filtrelerini düzenli olarak temizleyin.
Soğutucu akışkan seviyesini kontrol ettirin.
Klima kompresörünüzde herhangi bir sorun fark ederseniz, en kısa sürede bir uzman yada en yakın Bosch Car Servis ile iletişime geçebilirsiniz.

Klima Kompresörü Nasıl Onarılır?