Oto Klima Bakım

Oto Klima Bakım

Oto klima, araç içerisinde hava alışverişini sağlamaya yarayan sistemdir. Bu sistem sayesinde sıcak ve soğuk hava, araç içerisinde düzenli olarak dağılır.

Sıcak günlerde soğuk havanın, soğuk günlerde sıcak havanın hissedilmesi klima sayesinde gerçekleşir.  Klimanın düzgün çalışabilmesi için  düzenli aralıklarla klimaya bakım ve onarımlar yapılmalıdır. 

Oto Klima Çalışma Şekli

Klima, temiz hava akışını sağlamakta ve  havada bulunan kötü gazların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Klima sistemi;
1.  Klima,  araç içerisindeki havayı soğutur.
2.  Araç içerisinde  oluşan nemi alır.
3.  Araç içerisindeki  havanın temizlenmesini sağlar.
Oto klima sistemi içerisinde,  havadaki kötü elementleri temizlemeyi sağlayan polen filtresi ve aktif karbon sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde araç içerisindeki havanın dönüşümlü olarak  temizlenmesi sağlanır.
 

Oto Klima Yağı Nedir?

Oto klima yağı, klimanın çalışması için gerekli kompresörün yağ ihtiyacını karşılamaktadır. Bu yağ ile klima güç kazanmakta ve performansı artmaktadır. Klima yağ, sistemde çözünerek ilerler. Tıkanıklık olduğu durumlarda klima yağ, çözünmeyi bırakabilir. Bu durum sonucunda klima yorulmaya ve işlevini yerini getirmemeye başlar. Klima yağ bölümünün, düzenli olarak bakım ve onarımının yapılması gerekir. Ümraniye motor tamir servisi işlemleriniz için bizlere ulaşabilirsiniz. 

Klima Bakımında Kontrol Edilen Bölümler

1.  Klimanın dışı ayrıntılı olarak temizlenir.
2.  Klima içerisinde yer alan serpatin temizlenir.
3.  Klimanın iç bölümü ayrıntılı olarak temizlenir.
4.  Klima kaçak kontrolü yapılır. Kaçak varsa eğer gerekli onarımlar sağlanır.
5.  Klimanın fan ve mekanik kontrolleri yapılır.
6.  Klima filtre temizliği yapılır. Filtre bozuksa, yenisiyle değiştirilir.
7.  Boru hattı bakımları yapılır.
8.  Klima drenaj bakımı yapılır.
9.  Klima, beslenme ve gerilim ölçümleri yapılır. 
 

Klima Filtreleme

Klima, bakım sırasında kapsamlı bir onarıma tabi tutulur. Çünkü klima bağlantıları birbirleriyle uyum içerisinde çalışır. Her hangi bir aksanda meydana gelen arıza, tüm klimayı etkisini altına alabilir. Bu sebeple klima filtrelerin düzenli olarak bakım ve onarımı yapılmalıdır. Filtre temizlendikten sonra klimada düzelme yoksa filtre değiştirilir. Filtre değişimi ile klimanın iç ve dış tüm aksanları kontrol edilir. Klimanın bu anlamda zarar görmemesi için düzenli olarak bakımların yapılması gerekir. Ümraniye oto klima bakım servisimizde klimalarınızın bakımlarını yaparak araçlarınızı daha ferah ve rahat kullanmanızı sağlamaktayız.

Hizmet Sunduğumuz Markalar

 Ümraniye oto servis Oğuşlar Group tarafından hizmet sunulan markalar ise şunlardır;

İlgili Konular

Benzinli Araba Kaç Bin KM’ de bakım yapılır?

Benzinli Araba Kaç Bin KM’ de bakım yapılır?

Periyodik bakımların düzenli olarak yapılması aracın performansı ve uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir. Kilometrelere göre yapılan bu bakımların düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Araç belirlenen kilometreyi doldurmadığı takdirde yıl içerisinde bir defada olsa periyodik bakıma girmelidir. Bu oluşabilecek sorunların tespiti açısından son derece önemlidir. Bunun yanında benzinli araçlar;

Rehbere git

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?

Kış mevsimi zorlu hava şartlarıyla bilinmektedir. Bu hava şartlarını kaldırmak için kış lastiği üretilmiştir. Kış lastikleri bahar aylarında kullanılmamaktadır. Bunun sebebi lastiğin yapısında bulanan çekiş gücüdür. Yaz aylarında bu güç yakıt tüketimini artırmaktadır. Virajlı ve kaygan yollarda aracı savrulmaya ve hatta takla atmaya kadar götürmektedir. Bu sebeple kış lastiğinin yaz aylarında takılması doğru değildir.

Rehbere git
4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?
Abs Beyni Tamiri

Abs Beyni Tamiri

Rehbere git

Lastik Hava Basıncı Tablosu

Rehbere git
Lastik Hava Basıncı Tablosu