Oto Lastik

Oto Lastik

Otomobilin ilerlemesi lastikler sayesinde sağlanmaktadır. Oto lastik, aracın önemli parçalarından biridir.

Aracın yükünü taşımak,  yol tutuşu sağlamak ve hareket halindeyken  aracı kontrol etmek  oto lastik sayesinde gerçekleşmektedir.  Bu anlamda oto lastiğin  kaliteli olması,  konforlu bir seyahat için  gereklidir.

Lastik Değişimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Aracın bir parçası olan oto lastiğinde, kendine göre  değişim sebepleri vardır.  Lastiğin türü,  kalitesi  ve kullanma sıklığı  dikkate alınarak  değişimler yapılmaktadır.  Lastik değişmesi  gerektiğini,  araç sahipleri sürüş esnasında fark edebilmektedir.  Bunun dışında lastik  sürekli kontrol edilmeli ve herhangi bir aşınmaya maruz kalıp kalmadığı  belirlenmelidir.  Aşınmaya maruz kalan oto lastik,  yolculuk esnasında  direksiyonun titremesine sebep olmaktadır.  Bunun yanında araç, keskin virajlarda  sarsılmalar ile karşı karşıya kalmaktadır. 
Lastik değişimi yapmak için  araçta oluşan sarsıntı, titreme ve pati çekme gibi sorunlar belirgin olarak kendini göstermektedir.  Bu gibi durumları yaşayan araç sahipleri  bir araç bakım servisine  başvurmalıdır.  Araca yapılan düzenli bakımlar, araç ve  sürücü güvenliği açısından son derece önemlidir. 

Kış Lastiğinin Sağladığı Avantajlar

Oto lastik,  3 mevsim kullanılacak şekilde üretilmektedir.  Bunlar;

1.  Mevsimlik lastik

2.  Kışlık lastik

3.  Yazlık lastik

Bu lastiklerin,  kendi içerisinde ayrılmasının sebebi, yapılarının birbirinden farklı olmasından kaynaklıdır.  Şöyle ki;  kış lastiği, kışın yaşanan zorlu koşulları kaldırabilecek performansa ve dirençle üretilmiştir.  Kış lastiğini yazın kullanmak  doğru değildir.  Her mevsim,  lastik değiştirmek  sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir. 

Dört Mevsim Lastik

Dört mevsim lastik, araç sahiplerinin her mevsim  kullanması için üretilmiştir.  Sürekli kullanılması sebebiyle  aşınmalara daha sık maruz kalmaktadır.  Çünkü mevsim  aralarında takılan lastikler,  6 ay takılı kaldığı için  dört mevsim lastiğe göre  daha az taşınmaktadır. 

Bunun yanında, dört mevsim lastik kullanmak isteyen araç sahiplerinin  dikkat etmesi gereken bir durum vardır.  Araç sahibi,  kışın zorlu şartlarına maruz kalan bir ilde araba sürüyor ise dört mevsim lastik  kış ayında  yeterli olmayacaktır.  Öyle bir durumda kış lastiği takmalıdır. Ancak kışın şartları daha normal geçen bir ilde yaşıyor ise o zaman  dört mevsim lastiğini  kış ayında da rahatlıkla kullanabilir. Ümraniye oto lastik tamir ve değişim işlemlerinizde hızlı ve kaliteli servis hizmetimizle araçlarınız güvenle kullanmanızı sağlıyoruz.

İlgili Konular

Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

Otomobil Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Rehbere git
Otomobil Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri
Ağır Bakımda Araçta Neler Değişir?

Ağır Bakımda Araçta Neler Değişir?

Ağır bakım, aracı detaylı olarak incelemeye almaktadır. Bu bakım sırasında; 1. Araç genel bir bakıma sokulur. Silecekler, far ayarları diğer ayarlar kontrol edilir. 2. Aracın fren balatalarının kontrolü sağlanır, değiştirilir, 3. Fren diskleri kontrol edilir. 4. Balata ve debriyaj seti kontrol edilir.

Rehbere git

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?

Kış mevsimi zorlu hava şartlarıyla bilinmektedir. Bu hava şartlarını kaldırmak için kış lastiği üretilmiştir. Kış lastikleri bahar aylarında kullanılmamaktadır. Bunun sebebi lastiğin yapısında bulanan çekiş gücüdür. Yaz aylarında bu güç yakıt tüketimini artırmaktadır. Virajlı ve kaygan yollarda aracı savrulmaya ve hatta takla atmaya kadar götürmektedir. Bu sebeple kış lastiğinin yaz aylarında takılması doğru değildir.

Rehbere git
4 Mevsim Lastik Kış Lastiği mi?